| Manufacturer | Textron |
|---|
| Model | 2023 Textron Wildcat Xx Se |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Price | 24999 |
|---|
| Years Made | 2023 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | Yamaha |
|---|
| Engine Type | In-Line |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 3 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Horsepower | 130 HP (96,9 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 10 gal (37,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 3 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Fox Podium |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Fox Podium |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | CST |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tread Type | All Terrain |
|---|
| Front Tire Diameter | 30 in (76,2 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 30 in (76,2 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 10 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 15 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 15 |
|---|
| Front Tire | CST Behemoth AT 30 X 10-15 |
|---|
| Rear Tire | CST Behemoth AT 30 X 10-15 |
|---|
| Front Suspension Travel | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Adjustment Type | Shock Mounted Adjustment |
|---|
| No Of Cupholders | 2 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Payload Capacity | 730 lbs (331,1 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 32 in (81,3 cm) |
|---|
| Length | 136 in (345,4 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 67.5 in (171,5 cm) |
|---|
| Wheelbase | 95 in (241,3 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 15 in (38,1 cm) |
|---|
| Bed Length | 34 in (86,4 cm) |
|---|
| Bed Height | 9 in (22,9 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1816 lbs (823,7 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Engine Case Guard | Yes |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Spare Tire | Optional |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | No |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Optional |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Nerf Bars | Optional |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Drive Shaft Guard | No |
|---|
| Drive Shaft Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Work Light Front or Rear | Optional |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Windshield Mounts | Optional |
|---|
| Rearview Mirrors | Optional |
|---|
| Radio | Optional |
|---|
| Speakers | Optional |
|---|
| Navigation System | Optional |
|---|
| GPS | Optional |
|---|
| Compass | Optional |
|---|
| Cargo Bed | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | Halogen |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Windshield | Optional |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Cab Doors | Standard |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Decal Kit | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Cupholder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Optional |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Headlight Mounting Bar | Optional |
|---|