Skip to content
| Manufacturer | Yamaha |
|---|
| Model | 2022 Yamaha Raptor 90 |
|---|
| Type | Youth ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 3199 |
|---|
| Years Made | 2022 |
|---|
| Recommend Min. Age | 10 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Carburetor Size | 0,5 in (1,3 cm) |
|---|
| Starter | Electric and Kick |
|---|
| Compression Ratio | 9.2:1 |
|---|
| Displacement | 5.5 cu in (90,1 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.04 in (5,2 cm) |
|---|
| Bore | 1.85 in (4,7 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 1.7 gal (6,4 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Sealed Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Drum |
|---|
| Front Suspension Type | A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Duro |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Rear Tire Width | 9 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | Duro AT 18 X 7-8 |
|---|
| Rear Tire | Duro AT 18 X 9-8 |
|---|
| Front Suspension Travel | 5 in (12,7 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 5.7 in (14,5 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 29.5 in (74,9 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Foot Peg Location | Driver |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 58.5 in (148,6 cm) |
|---|
| Width | 40.2 in (102,1 cm) |
|---|
| Height | 37.6 in (95,5 cm) |
|---|
| Wheelbase | 40.6 in (103,1 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 3.9 in (9,9 cm) |
|---|
| Wet Weight | 279 lbs (126,6 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Speed Governor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Adjustable Throttle | Standard |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | No |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Parental Controls | Standard |
|---|
| Hour Meter | Optional |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Service Reminder | Optional |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Tachometer | Optional |
|---|
| Digital Instrumentation | Optional |
|---|
| Foot Pegs | Standard |
|---|