| Manufacturer | Yamaha |
|---|---|
| Model | 2005 Yamaha Bruin 250 |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Manual (Automatic Clutch) |
| Drive | 4X2 |
| Towing | 728 lbs (330,2 kg) |
| Price | 3499 |
| Years Made | 2005 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Japan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
| Starter | Electric and Pull |
| Compression Ratio | 8.7:1 |
| Displacement | 14 cu in (229,4 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.29 in (5,8 cm) |
| Bore | 2.8 in (7,1 cm) |
| Fuel Capacity | 3.2 gal (12,1 l) |
| Transmission Type | Manual (Automatic Clutch) |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| No Of Speeds | 5 |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Sealed Drum |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Maxxis |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 10 |
| Front Tire | AT 22 x 7-10 |
| Rear Tire | AT 22 x 10-10 |
| Front Suspension Travel | 4.9 in (12,4 cm) |
| Rear Suspension Travel | 5.3 in (13,5 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 728 lbs (330,2 kg) |
| Storage Capacity | 99 lbs (44,9 kg) |
| Length | 75.4 in (191,5 cm) |
| Width | 40.9 in (103,9 cm) |
| Height | 44 in (111,8 cm) |
| Wheelbase | 46.1 in (117,1 cm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (15,0 cm) |
| Turning Radius | 114,0 in (289,6 cm) |
| Dry Weight | 457 lbs (207,3 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Engine | Standard |
| Carburetion | Standard |
| Speed Governor | No |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Brakes | Standard |
| Wheels | Standard |
| Tires | Standard |
| Chromed | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Exterior Guards | Standard |
| Skid Plate | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| CV Boot Cover | No |
| Headlight | Standard |
| Other Lights | Optional |
| Hand Grips | Standard |
| Seat Specifications | Standard |
| Rear Hitch | Standard |
| Rear Rack | Standard |
| Front Rack | Standard |
| Storage Cover | Optional |
| Gun Scabbard Mount | Optional |
| Rear Rack Storage | Optional |
| Map Holder | Optional |
| Type Lights | Halogen |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Paint | Standard |
| Shock Cover | No |
| Handlebar Pads | Standard |










