| Manufacturer | Suzuki |
|---|
| Model | 2004 Suzuki Quadsport 160 |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Manual (Automatic Clutch) |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 2799 |
|---|
| Years Made | 2004 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
|---|
| Carburetor Size | 0,8 in (2,0 cm) |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 9.2:1 |
|---|
| Displacement | 9.6 cu in (157,3 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.36 in (6,0 cm) |
|---|
| Bore | 2.29 in (5,8 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 2.2 gal (8,3 l) |
|---|
| Transmission Type | Manual (Automatic Clutch) |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| No Of Speeds | 5 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Sealed Drum |
|---|
| Front Suspension Type | A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Tire Manufacturer | Dunlop |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Diameter | 20 in (50,8 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | AT 20 X 7-8 |
|---|
| Rear Tire | AT 22 X 10-8 |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 28.5 in (72,4 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Foot Peg Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 63,4 in (160,9 cm) |
|---|
| Width | 38.8 in (98,6 cm) |
|---|
| Front Wheel Width | 7 in (17,8 cm) |
|---|
| Rear Wheel Width | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Height | 39.4 in (100,1 cm) |
|---|
| Wheelbase | 42.1 in (106,9 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 5.3 in (13,5 cm) |
|---|
| Dry Weight | 341 lbs (154,7 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Snorkel Air Intake | Standard |
|---|
| Overdrive | No |
|---|