| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2004 Polaris Atp 330 |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Price | 5999 |
| Years Made | 2004 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
| Starter | Electric and Pull |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Displacement | 20.1 cu in (329,4 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.68 in (6,8 cm) |
| Bore | 3.09 in (7,8 cm) |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12,5 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 3 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Titan |
| Front Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | Titan 24 X 8-12 |
| Rear Tire | Titan 24 X 11-12 |
| Front Suspension Travel | 6.7 in (17,0 cm) |
| Rear Suspension Travel | 6 in (15,2 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Rear |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 34.5 in (87,6 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Front Rack Storage Material | Hard Vinyl |
| Fender Storage Location | Rear |
| Floor Board Location | Driver |
| Front Rack Storage Trim | Plain |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Payload Capacity | 530 lbs (240,4 kg) |
| Bed Capacity | 250.4 lbs (113,6 kg) |
| Storage Capacity | 90 lbs (40,8 kg) |
| Length | 91,1 in (231,3 cm) |
| Width | 46 in (116,8 cm) |
| Height | 46 in (116,8 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142,2 cm) |
| Ground Clearance | 6.5 in (16,5 cm) |
| Turning Radius | 75,6 in (192,0 cm) |
| Dry Weight | 719 lbs (326,1 kg) |
| Tongue Weight | 100 lbs (45,4 kg) |
| Gross Veight | 1300 lbs (589,7 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Front Storage Well | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Power Outlet | Standard |
| Service Reminder | Standard |
| Snorkel Air Intake | Standard |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










