| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2016 Polaris Scrambler 850 |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Price | 9499 |
| Years Made | 2016 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Manufacturer | ProStar |
| Engine Type | Parallel Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 0.45902777777777781 |
| Displacement | 51.9 cu in (850,5 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.81 in (7,1 cm) |
| Bore | 3.43 in (8,7 cm) |
| Fuel Injector Size | 1,7 in (4,3 cm) |
| Horsepower | 78 HP (58,2 kW) |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19,9 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | CST |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 14 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 14 |
| Front Tire | CST: 26 X 8-14 |
| Rear Tire | CST: 26 X 10-14 |
| Front Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rear Suspension Travel | 10.3 in (26,2 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 35 in (88,9 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| No Of Saddle Bags | 0 |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Composite |
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Payload Capacity | 290 lbs (131,5 kg) |
| Storage Capacity | 25 lbs (11,3 kg) |
| Length | 82,3 in (209,1 cm) |
| Width | 48.6 in (123,4 cm) |
| Height | 48.4 in (122,9 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134,6 cm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (29,2 cm) |
| Turning Radius | 84,0 in (213,4 cm) |
| Dry Weight | 735 lbs (333,4 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Braking | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| CV Boot Cover | No |
| Full Length Skid Plate | No |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Satellite | No |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Power Outlet | Standard |
| Shock Cover | No |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Heated | No |










