| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2007 Polaris X2 800 Efi Deluxe |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Price | 9999 |
| Years Made | 2007 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | V Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric and Pull |
| Compression Ratio | 0.41736111111111113 |
| Displacement | 46.4 cu in (760,4 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.99 in (7,6 cm) |
| Bore | 3.15 in (8,0 cm) |
| Fuel Injector Size | 1,6 in (4,1 cm) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22,7 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Independent A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 10 |
| Front Tire | 25 X 8-12 |
| Rear Tire | 25 X 11-10 |
| Front Suspension Travel | 8.2 in (20,8 cm) |
| Rear Suspension Travel | 8.8 in (22,4 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Rear |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver and Passenger |
| Seat Height | 34 in (86,4 cm) |
| No Of Seats | 2 |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Backrest Type | Fixed |
| Backrest Location | Driver or Passenger |
| Floor Board Location | Driver and Passenger |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Payload Capacity | 490 lbs (222,3 kg) |
| Bed Capacity | 400 lbs (181,4 kg) |
| Storage Capacity | 90 lbs (40,8 kg) |
| Length | 93,0 in (236,2 cm) |
| Width | 48 in (121,9 cm) |
| Height | 48 in (121,9 cm) |
| Wheelbase | 57 in (144,8 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27,9 cm) |
| Turning Radius | 81,6 in (207,3 cm) |
| Dry Weight | 874 lbs (396,4 kg) |
| Max. Weight | 2500 lbs (1134,0 kg) |
| Tongue Weight | 120 lbs (54,4 kg) |
| Gross Veight | 1240 lbs (562,5 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Braking | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Front Storage Well | Standard |
| Rack Rails | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Power Outlet | Standard |
| Winch Mount | Standard |
| Roller Fairlead | Standard |
| Backrest Logo Plate | No |
| Lumbar Adjustment | No |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










