Skip to content
| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2006 Polaris Predator 90 |
|---|
| Type | Youth ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 2399 |
|---|
| Years Made | 2006 |
|---|
| Recommend Min. Age | 12 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| Valve Configuration | Reed Valve |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
|---|
| Carburetor Size | 0,6 in (1,5 cm) |
|---|
| Starter | Electric and Kick |
|---|
| Displacement | 5.4 cu in (88,5 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Two Stroke |
|---|
| Fuel Capacity | 1.3 gal (4,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Drum |
|---|
| Front Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Duro |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Diameter | 19 in (48,3 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | Duro 19 X 7-8 |
|---|
| Rear Tire | Duro 18 X 9.5-8 |
|---|
| Front Suspension Travel | 4.3 in (10,9 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 5 in (12,7 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 57,1 in (145,1 cm) |
|---|
| Width | 35.8 in (90,9 cm) |
|---|
| Height | 36.1 in (91,7 cm) |
|---|
| Wheelbase | 38.5 in (97,8 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 5 in (12,7 cm) |
|---|
| Turning Radius | 69,6 in (176,8 cm) |
|---|
| Dry Weight | 262 lbs (118,8 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Speed Governor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Adjustable Throttle | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Kill Switch / Tether Cord | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|