| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2014 Polaris Sportsman Wv 850 Ho |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | AWD |
|---|
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Price | 14999 |
|---|
| Years Made | 2014 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Parallel Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.45902777777777781 |
|---|
| Displacement | 51.9 cu in (850,5 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.81 in (7,1 cm) |
|---|
| Bore | 3.43 in (8,7 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,7 in (4,3 cm) |
|---|
| Horsepower | 77 HP (57,4 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20,1 l) |
|---|
| Fuel Capacity Reserve | 6.5 gal (24,6 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | AWD |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Manufacturer | Electronic Power Steering (EPS) |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | TerrainArmor |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 8 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | 26 x 8-14 TerrainArmor NPT |
|---|
| Rear Tire | 26 x 8-14 TerrainArmor NPT |
|---|
| Front Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 10.3 in (26,2 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Rear |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Winch Manufacturer | Warn |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Composite |
|---|
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 850 lbs (385,6 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 200 lbs (90,7 kg) |
|---|
| Length | 94,6 in (240,2 cm) |
|---|
| Width | 47.3 in (120,1 cm) |
|---|
| Height | 52 in (132,1 cm) |
|---|
| Wheelbase | 57 in (144,8 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11.3 in (28,7 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1114 lbs (505,3 kg) |
|---|
| Max. Weight | 3000 lbs (1360,8 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Decal Kit | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Winch Mount | Standard |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|