| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2016 Polaris Outlaw 110 Efi |
| Type | Youth ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Price | 3099 |
| Years Made | 2016 |
| Recommend Min. Age | 10 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Displacement | 6.8 cu in (111,4 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.28 in (5,8 cm) |
| Bore | 2.4 in (6,1 cm) |
| Fuel Injector Size | 1,4 in (3,6 cm) |
| Fuel Capacity | 1.6 gal (6,1 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | No |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension Type | Independent A-Arm |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Duro |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 19 in (48,3 cm) |
| Rear Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 8 |
| Rear Tire Width | 9.5 |
| Rear Wheel Diameter | 8 |
| Front Tire | Duro: 19 x 7 – 8 |
| Rear Tire | Duro: 18 x 9.5 – 8 |
| Front Suspension Travel | 5 in (12,7 cm) |
| Rear Suspension Travel | 6 in (15,2 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 27 in (68,6 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| No Of Saddle Bags | 0 |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Length | 61,3 in (155,8 cm) |
| Width | 36.8 in (93,5 cm) |
| Height | 38.5 in (97,8 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105,4 cm) |
| Ground Clearance | 4 in (10,2 cm) |
| Dry Weight | 278 lbs (126,1 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Speed Governor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Adjustable Throttle | Standard |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Height Adjustable | No |
| Tinted | No |
| Satellite | No |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Shock Cover | No |
| Backrest Logo Plate | No |
| Lumbar Adjustment | No |
| Heated | No |










