| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2004 Polaris Sportsman 700 Twin Efi |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Price | 7899 |
|---|
| Years Made | 2004 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | Liberty |
|---|
| Engine Type | V Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | OHV |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 9.78:1 |
|---|
| Displacement | 41.7 cu in (683,3 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.68 in (6,8 cm) |
|---|
| Bore | 3.15 in (8,0 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,6 in (4,1 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 4.75 gal (18,0 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Carlisle Badlands |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Width | 205 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 270 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | Carlisle Badlands 205/80 R12 |
|---|
| Rear Tire | Carlisle Badlands 270/60 R12 |
|---|
| Front Tire Aspect Ratio | 80 |
|---|
| Rear Tire Aspect Ratio | 60 |
|---|
| Front Suspension Travel | 6.7 in (17,0 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 9.5 in (24,1 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Rear |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 34 in (86,4 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 200 lbs (90,7 kg) |
|---|
| Length | 81 in (205,7 cm) |
|---|
| Width | 46 in (116,8 cm) |
|---|
| Height | 47 in (119,4 cm) |
|---|
| Wheelbase | 50.75 in (128,9 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11.25 in (28,6 cm) |
|---|
| Turning Radius | 75,6 in (192,0 cm) |
|---|
| Dry Weight | 720 lbs (326,6 kg) |
|---|
| Tongue Weight | 150 lbs (68,0 kg) |
|---|
| Gross Veight | 1240 lbs (562,5 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Limited Slip Differential | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Exterior Covers | Optional |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Exterior Guards | Optional |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Windshield Mounts | Optional |
|---|
| Fender Storage | Optional |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Rear Rack | Standard |
|---|
| Front Rack | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Gun Scabbard | Optional |
|---|
| Gun Scabbard Mount | Optional |
|---|
| Plow Mount | Optional |
|---|
| Rear Rack Storage | Optional |
|---|
| Rack Rails | Optional |
|---|
| Tail Bag | Optional |
|---|
| Tank Bag | Optional |
|---|
| Draw Bar | Optional |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | Halogen |
|---|
| Windshield | Optional |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Heated Hand Grips | Optional |
|---|