| Manufacturer | Kymco |
|---|---|
| Model | 2012 Kymco Mxu 500İ Irs 4X4 Le |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1050 lbs (476,3 kg) |
| Price | 7799 |
| Years Made | 2012 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Taiwan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Displacement | 30.4 cu in (498,2 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.96 in (7,5 cm) |
| Bore | 3.62 in (9,2 cm) |
| Horsepower | 36 HP (26,8 kW) |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17,8 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Tire Types | Tubed |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | AT 25 X 8-12 |
| Rear Tire | AT 25 X 10-12 |
| Front Suspension Travel | 7.5 in (19,1 cm) |
| Rear Suspension Travel | 7.5 in (19,1 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 31.8 in (80,8 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Rear Rack Storage Material | Hard Vinyl |
| Floor Board Location | Driver |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1050 lbs (476,3 kg) |
| Storage Capacity | 200 lbs (90,7 kg) |
| Length | 87 in (221,0 cm) |
| Width | 48 in (121,9 cm) |
| Height | 47 in (119,4 cm) |
| Wheelbase | 51 in (129,5 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24,1 cm) |
| Dry Weight | 661 lbs (299,8 kg) |
| Max. Weight | 2500 lbs (1134,0 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine | Standard |
| Carburetion | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Brakes | Standard |
| Wheels | Standard |
| Tires | Standard |
| Chromed | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Exterior Guards | Standard |
| Skid Plate | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Seat Specifications | Standard |
| Rearview Mirrors | Standard |
| Fender Storage | Standard |
| Rear Hitch | Standard |
| Rear Rack | Standard |
| Front Rack | Standard |
| Storage Cover | Optional |
| Rear Rack Storage | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Temperature Warning | Standard |
| Type Lights | Halogen |
| Paint | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Shock Cover | No |
| Clock | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










