| Manufacturer | Kymco |
|---|---|
| Model | 2021 Kymco Mxu 700İ Le Eps Euro |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1029 lbs (466,7 kg) |
| Price | 8649 |
| Years Made | 2021 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Taiwan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Displacement | 42.4 cu in (694,8 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 3.35 in (8,5 cm) |
| Bore | 4.02 in (10,2 cm) |
| Horsepower | 44.4 HP (33,1 kW) |
| Torque | 40.3 ft-lbs (54,6 Nm) |
| Horsepower RPM | 6500 |
| Torque RPM | 5500 |
| Fuel Capacity | 5.55 gal (21,0 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Power |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 14 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 14 |
| Front Tire | AT 26 X 8-14 |
| Rear Tire | AT 26 X 10-14 |
| Front Suspension Travel | 6.9 in (17,5 cm) |
| Rear Suspension Travel | 7.4 in (18,8 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| No Of Seats | 1 |
| No Of Cupholders | 1 |
| Fender Storage Location | Front and Rear |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1029 lbs (466,7 kg) |
| Length | 84,2 in (214,0 cm) |
| Width | 49 in (124,5 cm) |
| Height | 49.2 in (125,0 cm) |
| Wheelbase | 51.1 in (129,8 cm) |
| Ground Clearance | 10.7 in (27,2 cm) |
| Dry Weight | 800.3 lbs (363,0 kg) |
| Max. Weight | 2500 lbs (1134,0 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Braking | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| CV Boot Cover | Yes |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Rear Rack | Standard |
| Front Rack | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Paint | Standard |
| Lockable Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Service Reminder | Standard |
| Winch Mount | Standard |
| Shock Cover | No |
| Roller Fairlead | Standard |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










