Skip to content
| Manufacturer | Kymco |
|---|
| Model | 2020 Kymco Mxu 150X |
|---|
| Type | Youth ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Towing | 220 lbs (99,8 kg) |
|---|
| Price | 3099 |
|---|
| Years Made | 2020 |
|---|
| Recommend Min. Age | 12 |
|---|
| Factory | Taiwan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Starter | Electric and Kick |
|---|
| Compression Ratio | 9.7:1 |
|---|
| Displacement | 9.1 cu in (149,1 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2 in (5,1 cm) |
|---|
| Bore | 2.4 in (6,1 cm) |
|---|
| Horsepower | 11 HP (8,2 kW) |
|---|
| Torque | 7.7 ft-lbs (10,4 Nm) |
|---|
| Torque RPM | 5500 |
|---|
| Fuel Capacity | 2.1 gal (7,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 21 in (53,3 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | AT 21 X 7-8 |
|---|
| Rear Tire | AT 22 X 10-8 |
|---|
| Front Suspension Travel | 3.5 in (8,9 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 3.5 in (8,9 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 220 lbs (99,8 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 33 lbs (15,0 kg) |
|---|
| Length | 70,0 in (177,7 cm) |
|---|
| Width | 37.4 in (95,0 cm) |
|---|
| Height | 40.9 in (103,9 cm) |
|---|
| Wheelbase | 43.9 in (111,5 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 7.8 in (19,8 cm) |
|---|
| Dry Weight | 349 lbs (158,3 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Speed Governor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | No |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|