Skip to content
| Manufacturer | Kymco |
|---|
| Model | 2020 Kymco Mongoose 90S |
|---|
| Type | Youth ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 2499 |
|---|
| Years Made | 2020 |
|---|
| Recommend Min. Age | 10 |
|---|
| Factory | Taiwan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Carburetion Manufacturer | Keihin |
|---|
| Carburetor Size | 0,6 in (1,5 cm) |
|---|
| Starter | Electric and Kick |
|---|
| Compression Ratio | 10.0:1 |
|---|
| Displacement | 5.4 cu in (88,5 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2 in (5,1 cm) |
|---|
| Bore | 1.9 in (4,8 cm) |
|---|
| Horsepower | 6.3 HP (4,7 kW) |
|---|
| Torque | 4.9 ft-lbs (6,6 Nm) |
|---|
| Torque RPM | 5500 |
|---|
| Fuel Capacity | 1.4 gal (5,3 l) |
|---|
| Fuel Capacity Reserve | 0.4 gal (1,5 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Rear Tire Width | 9 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | 18 X 7-8 |
|---|
| Rear Tire | 18 X 9-8 |
|---|
| Front Suspension Travel | 2.8 in (7,1 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 2.9 in (7,4 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 57,0 in (144,8 cm) |
|---|
| Width | 36 in (91,4 cm) |
|---|
| Height | 37.9 in (96,3 cm) |
|---|
| Wheelbase | 37.9 in (96,3 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 7.3 in (18,5 cm) |
|---|
| Dry Weight | 232 lbs (105,2 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Kill Switch / Tether Cord | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Handlebar Pads | Standard |
|---|