| Manufacturer | Brp |
|---|---|
| Model | 2011 Brp Ds 450 Efi Xxc |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Manual |
| Drive | 4X2 |
| Price | 8949 |
| Years Made | 2011 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Canada |
| Engine Manufacturer | Rotax |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Displacement | 27.4 cu in (449,0 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.39 in (6,1 cm) |
| Bore | 3.82 in (9,7 cm) |
| Fuel Injector Size | 1,8 in (4,6 cm) |
| Horsepower | 45,3 HP (33,8 kW) |
| Fuel Capacity | 3 gal (11,4 l) |
| Transmission Type | Manual |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| No Of Speeds | 5 |
| Reverse | No |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Brake Manufacturer | Wilwood |
| Front Brake Diameter | 7.2 in (18,3 cm) |
| Rear Brake Diameter | 7.8 in (19,8 cm) |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Suspension Manufacturer | Kabaya |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Rear Suspension Manufacturer | Kabaya |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Aluminum |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | ITP Holeshot |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 21 in (53,3 cm) |
| Rear Tire Diameter | 20 in (50,8 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 9 |
| Front Tire | ITP Holeshot 21 x 7R – 10 |
| Rear Tire | ITP Holeshot 20 x 10R – 9 |
| Front Suspension Travel | 9.5 in (24,1 cm) |
| Rear Suspension Travel | 10.5 in (26,7 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 33 in (83,8 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Foot Peg Location | Driver |
| Floor Board Location | Driver |
| Fuel Level Warning Type | Light |
| Frame | Aluminum |
| Body Material | Plastic |
| Length | 72.4 in (183,9 cm) |
| Width | 50 in (127,0 cm) |
| Front Wheel Width | 5 in (12,7 cm) |
| Rear Wheel Width | 8 in (20,3 cm) |
| Height | 41.9 in (106,4 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127,0 cm) |
| Ground Clearance | 9 in (22,9 cm) |
| Dry Weight | 349 lbs (158,3 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine | Standard |
| Carburetion | Standard |
| Speed Governor | No |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Brakes | Standard |
| Wheels | Standard |
| Tires | Standard |
| Chromed | Yes |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | Yes |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Exterior Guards | Standard |
| Nerf Bars | Standard |
| Skid Plate | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| CV Boot Cover | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Swing Arm Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Seat Specifications | Standard |
| Rearview Mirrors | Optional |
| Lap Timer | Optional |
| Storage Cover | Optional |
| Speedometer | Optional |
| Type Lights | Halogen |
| Metallic | No |
| Paint | Standard |
| Decal Kit | Optional |
| Cupholder | Optional |
| Handlebar Pads | Standard |
| Tachometer | Optional |
| Digital Instrumentation | Optional |
| Foot Pegs | Standard |










