Skip to content
| Manufacturer | Bennche |
|---|
| Model | 2020 Bennche Js 200 |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 2395 |
|---|
| Years Made | 2020 |
|---|
| Factory | China |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 9.5:1 |
|---|
| Displacement | 10.8 cu in (177,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.3 in (5,8 cm) |
|---|
| Bore | 2.4 in (6,1 cm) |
|---|
| Horsepower | 8,7 HP (6,5 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 2.5 gal (9,5 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubed |
|---|
| Front Tire Diameter | 21 in (53,3 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 20 in (50,8 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Front Tire | 21 X 7 – 10 |
|---|
| Rear Tire | 20 X 10 – 10 |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 31.5 in (80,0 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 68 in (172,7 cm) |
|---|
| Width | 45 in (114,3 cm) |
|---|
| Height | 44 in (111,8 cm) |
|---|
| Wheelbase | 46 in (116,8 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 7 in (17,8 cm) |
|---|
| Dry Weight | 431 lbs (195,5 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Hand Guards | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Rear Rack | Standard |
|---|
| Parental Controls | Standard |
|---|
| Type Lights | Halogen |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|