Skip to content
| Manufacturer | Bennche |
|---|
| Model | 2020 Bennche Js 125As |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Manual |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 1799 |
|---|
| Years Made | 2020 |
|---|
| Factory | China |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 9.6:1 |
|---|
| Displacement | 7.6 cu in (124,5 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.13 in (5,4 cm) |
|---|
| Bore | 2.15 in (5,5 cm) |
|---|
| Horsepower | 6,5 HP (4,8 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 0.5 gal (1,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Manual |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| No Of Speeds | 3 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubed |
|---|
| Front Tire Diameter | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 7 |
|---|
| Rear Tire Width | 9.5 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | 16 X 8 – 7 |
|---|
| Rear Tire | 18 X 9.5 – 8 |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 28 in (71,1 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Foot Peg Location | Driver |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 74 in (188,0 cm) |
|---|
| Width | 41 in (104,1 cm) |
|---|
| Height | 37 in (94,0 cm) |
|---|
| Wheelbase | 54 in (137,2 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 8 in (20,3 cm) |
|---|
| Dry Weight | 217 lbs (98,4 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | No |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | No |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Parental Controls | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Foot Pegs | Standard |
|---|