| Manufacturer | Bennche |
|---|---|
| Model | 2021 Bennche Pathcross 650L |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Price | 8499 |
| Years Made | 2021 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | China |
| Engine Type | V Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Displacement | 39.7 cu in (650,6 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.42 in (6,1 cm) |
| Bore | 3.58 in (9,1 cm) |
| Horsepower | 52 HP (38,8 kW) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22,7 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Types | Tubed |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 14 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 14 |
| Front Tire | 26 X 9-14 |
| Rear Tire | 26 X 11-14 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Two-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver and Passenger |
| Seat Height | 36 in (91,4 cm) |
| No Of Seats | 2 |
| Backrest Location | Passenger |
| Floor Board Location | Driver and Passenger |
| Light Type | LED |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Length | 94,0 in (238,7 cm) |
| Width | 50 in (127,0 cm) |
| Height | 55.5 in (141,0 cm) |
| Wheelbase | 57.5 in (146,1 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27,9 cm) |
| Dry Weight | 899 lbs (407,8 kg) |
| Max. Weight | 3500 lbs (1587,6 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | Yes |
| Brush Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
| CV Boot Cover | Yes |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Rearview Mirrors | Standard |
| Rear Rack | Standard |
| Front Rack | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Metallic | No |
| Shock Cover | No |
| Roller Fairlead | Standard |
| Backrest Logo Plate | No |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










