Skip to content
| Manufacturer | Arctic Cat |
|---|
| Model | 2004 Arctic Cat 90 2X4 |
|---|
| Type | Youth ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 2099 |
|---|
| Years Made | 2004 |
|---|
| Recommend Min. Age | 12 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| Valve Configuration | Reed Valve |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Displacement | 5.4 cu in (88,5 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Two Stroke |
|---|
| Stroke | 1.65 in (4,2 cm) |
|---|
| Bore | 1.97 in (5,0 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 1.3 gal (4,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Duramatic |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Reverse | No |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Drum |
|---|
| Front Suspension Type | A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 19 in (48,3 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 19 in (48,3 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Rear Tire Width | 7 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 8 |
|---|
| Front Tire | AT 19 X 7-8 |
|---|
| Rear Tire | AT 19 X 7-8 |
|---|
| Front Suspension Travel | 2.8 in (7,1 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 4 in (10,2 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| No Of Saddle Bags | 0 |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Length | 60,0 in (152,4 cm) |
|---|
| Width | 35 in (88,9 cm) |
|---|
| Height | 36.6 in (93,0 cm) |
|---|
| Wheelbase | 37.6 in (95,5 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 6.3 in (16,0 cm) |
|---|
| Dry Weight | 240 lbs (108,9 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Speed Governor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Brush Guard | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Handlebar Pads | Standard |
|---|