| Manufacturer | Arctic Cat |
|---|
| Model | 2017 Arctic Cat Alterra 700 Xt Eps |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1050 lbs (476,3 kg) |
|---|
| Price | 10899 |
|---|
| Years Made | 2017 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric and Pull |
|---|
| Displacement | 42.4 cu in (694,8 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 3.35 in (8,5 cm) |
|---|
| Bore | 4.02 in (10,2 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 6 gal (22,7 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Duramatic |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Manufacturer | Electronic Power Steering (EPS) |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Carlisle |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | Carlisle Trail Pro AT 25 X 8-12 |
|---|
| Rear Tire | Carlisle Trail Pro AT 25 X 10-12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 1050 lbs (476,3 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 100 lbs (45,4 kg) |
|---|
| Length | 83,4 in (211,8 cm) |
|---|
| Width | 48.5 in (123,2 cm) |
|---|
| Height | 49.5 in (125,7 cm) |
|---|
| Wheelbase | 52 in (132,1 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11 in (27,9 cm) |
|---|
| Dry Weight | 750 lbs (340,2 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Linked Brake System Front to Rear | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| CV Boot Cover | Yes |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Radiator Guard | Yes |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|